KONTAKT

Serwis Samochodowy
DRABCZYK

Tomice, ul. Dworska 4
34-100 Wadowice
Tel. Sklep:   +48 33 8733 890
Tel. Serwis: +48 33 8739 620
Fax:            +48 33 8733 890

Adres e-mail
drabczyk@bosch-service.pl

 

Czynne:
Pon-Pt: 8.00-17.30
Sob:     8.00-12.00

AKTUALNOŚCI

04.04.2018

PROFESJONALNY SERWIS AUTOMATYCZNYCH SKRZYŃ BIEGÓW - Nowość w naszej ofercie

 

Udział samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów staje się coraz większy. Szacuje się, że w polskim parku samochodów osobowych wynosi on około 9%, a prognozy przewidują dalszy jego wzrost. Obecnie nie brakuje marek, gdzie ten udział przekroczył już 50% wszystkich sprzedawanych pojazdów.

Udział samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów staje się coraz większy. Szacuje się, że w polskim parku samochodów osobowych wynosi on około 9%, a prognozy przewidują dalszy jego wzrost. Obecnie nie brakuje marek, gdzie ten udział przekroczył już 50% wszystkich sprzedawanych pojazdów.

 Firma Motul szybko dostrzegła ten trend i, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu warsztatów samochodowych, opracowała innowacyjny projekt obsługi automatycznych skrzyń biegów, nazwany MotulEvo.To pierwszy w Europie tak kompleksowy pakiet produktów, narzędzi, baz danych oraz zaplecza ekspertów i szkoleniowców. Pozwala on warsztatowi zainteresowanemu obsługą skrzyń automatycznych prowadzić optymalną działalność w tym zakresie.

 

Obecnie pełna oferta olejów do skrzyń automatycznych składa się z dziewięciu produktów w oraz ze środka czyszczącego Motul Transmission Clean, specjalnie opracowanego dla potrzeb projektu MotulEvo.

Skrzynie automatyczne mogą w pojazdach pracować bezawaryjnie i bardzo długo, ale wyłącznie pod warunkiem, że olej w nich będzie wymieniany.

W tej kwestii producenci skrzyń biegów, w przeciwieństwie do niektórych producentów samochodów, są całkowicie zgodni i dla każdej ze swoich przekładni określają optymalną częstotliwość wymiany środka smarnego. Przebiegi między wymianami oleju zależą od typu skrzyni i warunków jej eksploatacji. Najczęściej wahają się w granicach od 60 000 do 120 000 km. Po tym czasie koniecznie należy wymienić całość oleju.

Zaniedbanie wymiany sprawia, iż w wyniku procesów starzenia się oleju dochodzi do powstawania osadów, szczególnie szkodliwych w układach sterujących. Tam ich obecność prowadzi do szarpania i innych nieprawidłowości pracy skrzyni. Z kolei ciągłe procesy ścinania oleju prowadzą do zmniejszenia jego lepkości i pogarszania własności smarnych, a w konsekwencji – do przyspieszonego zużycia źle smarowanych mechanizmów. Proces wymiany oleju musi być całkowity, co w większości konstrukcji skrzyń jest możliwe wyłącznie przy użyciu specjalnej maszyny dokonującej tej operacji metodą dynamiczną.

Dostarczanie tego rodzaju sprzętu serwisowego do dynamicznej wymiany oleju jest częścią programu MotulEvo. Urządzenie Motul ATM0915 dostarczany przez jednego z czołowych producentów urządzeń warsztatowych w Europie to maszyna kompaktowa, niezawodna i automatyczna.

Może być używana do każdego typu skrzyń biegów. Razem z nią dostarczany jest kompletny zestaw złączy, który pozwala na podłączanie większości automatycznych skrzyń biegów w wielu markach pojazdów.